Finansowanie Motoryzacja Poradnik

Planowanie domowego budżetu – jak znaleźć fundusze na nowy samochód?

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy to plan wydatków, który uwzględnia dochody i wydatki gospodarstwa domowego. Może to być para lub współlokatorzy, którzy przyczyniają się do wspólnych kosztów. Budżet domowy może być zorientowany wokół zasady 50/30/20. Zgodnie z nią 50% miesięcznego dochodu przeznacza się na najważniejsze potrzeby, 30% na zachcianki, a pozostałe 20% na oszczędności i spłatę zobowiązań. W budżecie domowym miesięczny dochód na rękę powinien uwzględniać dochody partnera i partnerki lub wszystkich osób, które wydają pieniądze i są w stanie je zarobić w obrębie domowego planu finansowego.

Planowanie domowego budżetu – podstawowe kroki

Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na to, aby budżet był dostosowany do potrzeb domowników – ich problemów i priorytetów. Dlatego na samym początku należy określić cel oszczędzania – w tym przypadku będzie nim nowe auto. Następnym krokiem jest realistyczne określenie swoich wydatków i podzielenie ich na kategorie – podatki, ubezpieczenie samochodu, wydatki na podróże i wakacje, odzież itp.

Należy również pamiętać o tym, aby poprawnie określić w swoim budżecie rzeczywiste dostępne środki – po odliczeniu wszystkich kosztów na własne utrzymanie. Jest to o tyle ważne, że warto to zrobić, zanim podejmie się nowe zobowiązania ratalne – jeżeli wybierze się formę finansowania wymagającą takiego formatu płatności.

Domowy budżet – praktyczne wskazówki

By móc zaplanować budżet jeszcze dokładniej i tym samym uzyskać większą ilość funduszy na zakup pojazdu, przyszły właściciel samochodu powinien zwrócić uwagę, aby ewentualne raty w ramach finansowania nie przekroczyły 15% dochodu netto. Jak wspomniano wcześniej, wedle zasady 50/30/20 ta ostatnia wartość odnosi się do 20 procent na spłatę zobowiązań i odkładanie pieniędzy. Niestety, często się zdarza, że na przykład wobec nieprzewidzianych sytuacji ta kwota może być niższa. Dlatego warto sobie ustalić najniższy próg, który będzie wynosił 5% swoich dochodów.

Odkładając pieniądze z domowego budżetu, trzeba także pamiętać o jednej – dość prostej zasadzie – powiększając portfel ze środkami na zakup auta, należy przelewać pieniądze na dane konto oszczędnościowe lub inne miejsce, gdzie są przechowywane w pierwszej kolejności. Dzięki temu nie będzie pokusy rozdysponowania tych środków na inne rzeczy, np. aktualne zachcianki, czy rozrywkę.

Domowy budżet i zbieranie pieniędzy na zakup auta – o czym warto pamiętać?

Pojęcie „domowy budżet” powinno się odnosić nie tylko do pieniędzy, które są wydawane na różne rzeczy związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Są to również osoby, które dysponują gromadzonymi środkami – żona, mąż, dzieci, czy inni członkowie rodziny. Planując oszczędzanie w celu zakupu nowego auta, warto zdefiniować ten cel bardzo wyraźnie i dokładnie wytłumaczyć wszystkim członkom rodziny, że jest to ich wspólna sprawa – dzięki obopólnemu zaangażowaniu, pieniądze na zakup nowego auta mogą rosnąć w jeszcze szybszym tempie.

Cierpliwość kluczem do sukcesu

W trakcie prowadzenia domowego budżetu kluczowym elementem jest cierpliwość. Dlatego warto się postarać o to, żeby nie komplikować swojego planowania oraz działać wedle zasady – im prościej, tym lepiej. Trzeba pilnować również „higieny oszczędzania”. Oznacza to, że jeżeli wyznaczyło się konkretny schemat działania, to trzeba się go możliwie najwierniej trzymać.

Dzięki temu nie pojawiają się takie sytuacje, jak nieprzemyślane zakupy pod wpływem impulsu. Jednym z ostatnich elementów jest cierpliwość. Oszczędzanie na zakup nowego auta to długa droga, dlatego trzeba mieć na uwadze, że na pewno pojawią się pokusy i nieprzewidziane sytuacje. Jednak z odpowiednim nastawieniem, przezwyciężenie tego będzie możliwe.

Na co zwrócić uwagę, kupując nowe auto?

Kiedy prowadzenie domowego budżetu zakończy się sukcesem, można przygotować się do zakupu nowego auta. W związku z tym warto trzymać się paru zasad. Dzięki nim zaoszczędzone pieniądze zostaną wydane mądrze, a samochód sprawdzi się podczas użytkowania i będzie służyć przez długi czas. W takim razie, na co zwrócić uwagę, kupując nowe auto?

Pierwszym etapem będzie zweryfikowanie, czy auto prowadzi się dobrze w warunkach takich jak zatłoczona ulica w dużym mieście, bezdroża, a także w momencie parkowania. Dlatego warto wybrać się na dłuższą jazdę próbną. Najlepsi dealerzy powinni mieć taką opcję w swojej ofercie. Dzięki temu można lepiej ocenić, czy dany model jest rzeczywiście warty zakupu. Ostatnim aspektem jest to, aby zabrać ze sobą rodzinę lub osobę towarzyszącą na próbną jazdę, aby oni również mogli przetestować samochód pod kątem swoich potrzeb.

Kiedy podpisać umowę o kupnie pojazdu?

Jeśli samochód spodobał nam się podczas jazdy próbnej, nie powinno się podpisywać umowy kupna-sprzedaży zaraz po opuszczeniu pojazdu. Niektórzy klienci pod wpływem emocji mogą zgodzić się na niekorzystną ofertę cenową, a do tego mogą nawet nie przeczytać umowy.

Dlatego warto dać sobie kilka chwil, a dopiero potem negocjować ze sprzedawcą. Należy pamiętać o tym, aby nie spieszyć się z decyzją, a najlepiej dać sobie dzień przed dokonaniem transakcji – zanim umowa zostanie podpisana. Można także wypróbować inne modele aut, które są w ofercie salonu, aby wyrobić sobie jeszcze lepszą opinię.

Kupno nowego auta – czy oszczędzanie jest jedynym rozwiązaniem?

Mądre prowadzenie domowego budżetu i zaplanowanie wydatków to dobry sposób na to, żeby znaleźć dodatkowe środki finansowe na zakup auta. Jednak nie musi być to jedyne wyjście, jeżeli mowa o pozyskaniu funduszy na nabycie pojazdu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest leasing.

X