Poradnik

Jaki samochód wybrać – nowy czy używany?

Dostępny budżet, czyli jakie są koszty zakupu samochodu

Jeśli dysponujesz konkretnym budżetem, proces zakupu rozpoczniesz prawdopodobnie od sprawdzenia aktualnych ofert pojazdów w salonie oraz zorientowania się w sytuacji na rynku pojazdów używanych, która z roku na rok dynamicznie się zmienia. Wybór wydaje się z pozoru prosty – za ten sam budżet możesz podpisać umowę na nowy samochód ze słabszym silnikiem i mniejszym wyposażeniem lub używany model, nawet klasy premium. Nie jest to jednak łatwa decyzja, gdyż za obiema możliwościami kryje się wiele zmiennych.

Inną kwestią jest to, że używane pojazdy mają niższą wartość niż podobnej klasy nowy model z aktualnego rocznika. Nie oznacza to jednak, że za używany pojazd zapłacisz zawsze mniej – jest to uzależnione od wielu czynników.

Dla wielu właścicieli aut kluczową kwestią jest spadek wartości przedmiotu umowy wraz z upływem czasu. Powszechnie uważa się, że jest on najbardziej dotkliwy w pierwszych latach, dlatego wiele osób decyduje się na samochody przynajmniej 2-3 letnie, które są stosunkowo nowe, ale nie tracą już na wartości. Spadek wartości jest nieunikniony, gdyż wynika z faktu, że każdego roku są dostępne coraz lepiej wyposażone i zaawansowane technologicznie auta, do tego dochodzi eksploatacja. Z tego powodu starsze modele samochodów są dostępne w niższych cenach niż wtedy, gdy wyjeżdżały z salonu.

Jeśli wolisz nowy samochód, ale przed decyzją o zakupie auta z salonu powstrzymuje cię spadek jego wartości, dobrym rozwiązaniem może być leasing konsumencki. To forma leasingu dostępna od niedawna także dla klientów indywidualnych, która pozwala na cieszenie się nowym pojazdem przez okres 2-4 lat, spłacając rzeczywistą utratę wartości. Dzięki temu można mieć nowe auto z salonu, niską miesięczną ratę, a po upływie kilku lat zwrócić go do sprzedawcy, bez konieczności przechodzenia przez długotrwały i uciążliwy proces sprzedaży.

Samochód używany vs nowy – historia pojazdu, a możliwość konfiguracji

Jedną z największych zalet nowych pojazdów jest to, że nie mają swojej historii. Dlatego nie musisz obawiać się poważnych awarii, a jeśli do nich dojdzie, zostaną naprawione w ramach gwarancji. Dodatkowo nie znajdziesz rys na lakierze, wnętrze nie będzie nosiło śladów zużycia, a co ważne, nie będziesz miał problemów z często nieznaną historią pojazdu. Nie ma co ukrywać – w używanym pojeździe trudno przewidzieć, w jakiś sposób był używany, jaki był styl jazdy poprzedniego właściciela i ile przeszedł napraw. Co prawda w nowych autach także zdarzają się usterki i awarie fabryczne, jednak są to rzadkie przypadki, które rozwiązuje się pomyślnie na korzyść właściciela pojazdu. W nowym pojeździe będziesz mógł odpowiednio zadbać o każdy aspekt – wymieniać olej na czas, przeprowadzać przeglądy, mając pełną kontrolę nad tym co i kiedy zostanie naprawione. Każdy używany pojazd ma swoją historię, nie mówiąc o tym, że zdarza się wielu nieuczciwych sprzedawców. Wtedy pojazd staje się tzw. skarbonką bez dna i trzeba przygotować stały budżet na naprawy, co nie ma miejsca w przypadku wyboru nowego auta z salonu.

Warto pamiętać o tym, że model używany, który ma nawet kilka lat, może znacznie różnić się pod kątem wyposażenia i zastosowanych technologii nawet w odniesieniu do tego samego modelu z bieżącego rocznika.

Ważną kwestią jest możliwość konfiguracji samochodu do swoich potrzeb – w modelu używanym nie ma takich możliwości, a nowy pojazd może posiadać konkretny kolor lakieru, wzór i rozmiar felg, wyposażenie, silnik, skrzynię biegów i wiele innych detali. Wszystko zależy od samochodu, na jaki się zdecydujesz, jednak wiele nowych pojazdów jest budowana na zamówienie, a w momencie odbioru ich przebieg jest znikomy. Warto mieć na uwadze to, że na auto dopasowane do potrzeb zwykle oczekuje się kilka tygodni.

Łatwość sprzedaży samochodu

Pomimo tego, że w momencie zakupu nie zastanawiasz się być może od razu nad opcjami jego późniejszej sprzedaży, warto przeanalizować każdy z aspektów. Jeśli próbowałeś już sprzedać model używany, na pewno wiesz, że takie przedsięwzięcie jest czasochłonne, pociąga za sobą koszty związane z publikacją ogłoszeń i nie zawsze kończy się wynikiem, jakiego oczekiwałeś. Czy to jedyne możliwe rozwiązanie?

Nie musisz sprzedawać auta używanego przed zakupem kolejnego. Jedynym wyjątkiem jest sprzedaż modelu z rynku wtórnego, jeśli chcesz odzyskać przynajmniej część poniesionych wydatków. Jeśli rozważasz zakup nowego auta z salonu, o wiele wygodniejszym rozwiązaniem będzie np. zwrot do dealera lub gwarancja odkupu. Na czym polegają te rozwiązania?

Gwarancja odkupu – oferta dotyczy nowoczesnych kredytów samochodowych, z których może skorzystać także osoba indywidualna. Sprzedawca zobowiązuje się odkupić pojazd po zakończeniu okresu kredytowania, a kwota jest ustalana już na etapie podpisywania umowy.

Zwrot do salonu – oferta jest skierowane zarówno do przedsiębiorstw (leasing klasyczny i leasing z wysokim wykupem) oraz osób indywidualnych (leasing konsumencki). Ten wariant określa comiesięczne raty, które płaci leasingobiorca w czasie trwania umowy. Gdy zostaje ona zakończona, można zwrócić samochód do dealera. W leasingu z wysokim wykupem i konsumenckim raty ponoszone w czasie użytkowania auta są bardzo niskie.

Zdecydowanie się na zwrot do salonu lub gwarancję odkupu wiąże się z tym, że po zakończeniu umowy nie musisz poświęcać czasu na poszukiwanie kupca, zamiast tego mogąc skupić się na wyborze nowego pojazdu, już z aktualnej oferty producenta.

X