Płatność gotówką – na co należy się przygotować?
Płatność gotówką za samochód eliminuje koszty odsetek i opłat finansowych, które mogą dodać tysiące złotych do ceny zakupu pojazdu. Kupując auto za gotówkę, możesz z nim robić, co tylko zechcesz, tak długo, jak zechcesz. Płacenie w ten sposób może ułatwić również sprzedaż samochodu. Kiedy dostajesz kredyt samochodowy, bank posiada tytuł własności, co może skomplikować proces sprzedaży, jeśli chcesz zmienić samochód przed zakończeniem spłacania go. Zapłacenie całej ceny z góry oznacza również, że nie będziesz musiał dokonywać miesięcznych płatności za samochód, co pozwala na utrzymanie go poza miesięcznym budżetem.
Minusy? Jeśli płacisz gotówką, prawdopodobnie poważnie nadszarpniesz swoje oszczędności. Nie jest to komfortowe, ponieważ jeśli przydarzą się nieoczekiwane sytuacje, możesz znaleźć się w tarapatach finansowych. Pamiętaj również, że przekazujesz swoje ciężko zarobione pieniądze na aktywa, które tracą wartość w miarę upływu czasu.
Finansowanie auta za pomocą kredytu – czym się charakteryzuje?
Większość kierowców decyduje się na finansowanie pojazdu poprzez wzięcie pożyczki lub dokonywanie miesięcznych płatności przez określoną liczbę miesięcy. Podobnie jak leasing, finansowanie to jest dostępne za pośrednictwem rozmaitych instytucji kredytowych, producentów samochodów, banków i firm finansowych. Dość korzystnym aspektem w pobieraniu kredytu jest to, że nie naruszasz swoich oszczędności. Co więcej, w przeciwieństwie do leasingu, po dokonaniu wszystkich płatności, stajesz się właścicielem samochodu na dobre.
Czy można znaleźć atrakcyjną ofertę kredytową?
Znalezienie korzystnej oferty kredytowej nie jest trudne. Propozycje z zerowym oprocentowaniem, zazwyczaj oferowane są przez producentów samochodów i ich oddziały kredytowe, które mogą sprawić, że koszt kredytu będzie prawie taki sam jak płatność z góry, tylko rozłożony na pewien okres.
Warto jednak mieć na uwadze, że dostępność atrakcyjnych kredytów zależy od Twojej zdolności kredytowej – im lepsza ocena punktowa, tym większe szanse na uzyskanie najlepszych warunków od kredytodawcy. Jeśli masz zbyt niską ocenę punktową, możesz mieć trudności z uzyskaniem pożyczki na akceptowalnych dla Ciebie warunkach.
Leasing – na czym polega i czy warto go wybrać?
Jeśli jesteś osobą, która lubi co kilka lat zmieniać samochód na nowy, leasing może być dla Ciebie. Tę formę płatności można porównać z wynajmem mieszkania – Twoja miesięczna opłata daje Ci samochód do jazdy, tak jak czynsz daje Ci miejsce do życia. Jednak w przeciwieństwie do mieszkania, istnieje określony czas, przez jaki można korzystać z samochodu. Leasing samochodowy jest dostępny za pośrednictwem banków, unii kredytowych, firm finansowych, a nawet samych producentów samochodów. Po zakończeniu leasingu to Ty decydujesz, czy chcesz go wykupić, czy zamienić na nowszy pojazd.
Jakie są zalety korzystania z leasingu auta?
W przypadku leasingu samochód prawdopodobnie zawsze będzie objęty gwarancją, więc wszelkie problemy mechaniczne powinny zostać uwzględnione. Ponadto, miesięczne opłaty leasingowe są zazwyczaj tańsze niż miesięczne opłaty za samochód, który kupujemy od razu.
Dodatkowo opłaty leasingowe mogą być odliczone od podatku VAT, jeśli używasz samochodu do celów służbowych przez ponad 50% czasu – sprawdź szczegóły u swojego księgowego. Istnieją również odliczenia podatkowe związane z finansowaniem pojazdu służbowego, ale nie są one tak duże jak odliczenia leasingowe, zwłaszcza w przypadku droższych pojazdów. Dzieje się tak dlatego, że można odliczyć pewien procent rat leasingowych, bez względu na ich wysokość.
Czy zaliczka na leasing może być negocjowana?
Pamiętaj, że zarówno zaliczka na leasing, jak i miesięczna płatność może być negocjowana. Ponadto, najczęściej nie trzeba się martwić o sprzedaż lub zamianę samochodu, kiedy skończy się jego użytkowanie. Wystarczy zwrócić go do dealera pod koniec leasingu – chyba że zdecydujesz się na zakup.
Z drugiej strony, po zwrocie samochodu nie masz już kapitału własnego i musisz zacząć od początku. Często, jeśli leasingowany pojazd przypadł Ci do gustu, możesz spłacić jego pozostałą wartość, jednak może się to wiązać z wyższymi kosztami.
W jaki sposób ustalana jest wysokość rat leasingowych?
Firmy leasingowe ustalają wysokość rat leasingowych na podstawie wartości rezydualnej samochodu, czyli wartości, jaką według firmy będzie miał Twój samochód po zakończeniu leasingu. Wartość ta jest często wyższa niż faktyczna wartość rynkowa samochodu, dlatego należy zachować ostrożność.
W przypadku wielu umów leasingowych roczny limit kilometrów wynosi od 10 000 do 40 000 rocznie. Dlatego upewnij się wcześniej, że znasz swoje nawyki jazdy przed podjęciem zobowiązania. Przekroczenie limitu kilometrów może skutkować karami pieniężnymi, więc jeśli przejeżdżasz więcej niż 40 000 kilometrów rocznie, leasing prawdopodobnie nie będzie miał sensu ekonomicznego.
Jakie są podstawowe opłaty leasingowe?
Dodatkowo umowa leasingowa może wymagać od Ciebie posiadania więcej niż podstawowego ubezpieczenia samochodowego – firma, która finansuje Twój leasing, zazwyczaj chce, abyś miał pełne pokrycie.
Opłaty leasingowe pozwalają na pokrycie kosztów podstawowego użytkowania, jednak jeśli dojdzie do jakiegokolwiek zadrapania lub nadmiernego zużycia leasingowanego pojazdu, będziesz musiał sam za nie zapłacić. Jeśli nie uda Ci się tego zrobić przed końcem leasingu, czekają Cię kary.
Jaki rodzaj leasingu wybrać?
By wybrać odpowiednią formę leasingu, warto odwiedzić kalkulator leasingu. Dzięki niemu wyliczenie stawek za daną ofertę jest niezwykle proste, szczególnie jeżeli chodzi o potrzeby klientów indywidualnych i przedsiębiorców.